مطالعات فرهنگی و ارتباطات

چکیده

این مطالعه به بررسی تجربه‌ی تماشای زنانه سریال ویکتوریا از شبکه فارسی وان می‌پردازد. این سریال که در سال 88 از محبوبیت قابل توجهی در میان زنان ایرانی برخوردار گشت، مجموعه‌ای است با انبوهی از بازیگران که بر محور زندگی روزمره زنی توانمند می‌چرخد. روند داستان به گونه‌ای است که همچون "سریال‌های بازاری"، معماهایی طرح می‌شود تا کنجکاوی بیننده را بر‌‌انگیزاند و سپس آن را به نحوی که مورد انتظار مخاطب است، پاسخ می‌دهد.
برای شناخت دلالت‌های معنایی حاکم بر قرائت مخاطبان زن از سریال ویکتوریا از روش‌ پژوهش کیفی بهره گرفته و با استفاده از تکنیک‌ مصاحبه به جمع آوری اطلاعات پیرامون تجربه تماشای مخاطبان زن ایرانی اقدام شد. به‌علاوه، برای تکمیل یافته‌های تحقیق، به سراغ نظرات کاربران اینترنتی در خصوص چرایی تماشای سریال رفته و با استفاده از تحلیل محتوا، نظرات ایشان در سایت‌ها و وبلاگ‌های مرتبط بررسی شد.
نهایتا براساس یافته‌ها و نتایج تحقیق می‌توان عواملی را معرفی کرد که بینندگان را به دنبال کردن سریال ترغیب و در آن‌ها لذت ایجاد می‌کند. مجموعه‌ی پاسخ‌های مصاحبه شوندگان به ترتیب اهمیت در شش گروه زیر قرار می‌گیرند: ایجاد سرگرمی برای بینندگان به عنوان اولین عامل، الگوهای جنسیتی جایگزین که در این سریال بازتولید می‌شوند دومین عامل مهم در تماشای سریال، مشارکت گروهی در تفسیر متن به نحوی که تنها یک نوع از قرائت را خوانش غالب معرفی کند، مشابهت در تجربه زیسته که همسانی‌هایی را میان بیننده و شخصیت‌های داستان ایجاد می‌کند، آشنایی شنیداری یا تماشای سریال به زبان فارسی که از طریق شنیدن گفتگوهایی که خارج از فضای فرهنگی خانواده‌های ایرانی است هیجان می‌آفریند و نهایتا نزدیکی فضایی به متن که از سبک تصویربرداری آن حاصل شده است، فرصت تجربه‌، لذت و هیجانات متمایزی را برای مخاطب به دست می‌دهد

کلیدواژه‌ها

عنوان مقاله [English]

Decoding and the Semantic Implications of the Female Audiences of Channel Farsi1’s Serial, Victoria

چکیده [English]

This study focused on female experience of watching the Channel Farsi1’s serial, the Victoria. The qualitative method and in-depth interview technique in data collection are used to understand semantic implications of feminine readings. Results show 6 important factors which perusing females to follow the soap: entertainment, alternative gendered patterns which reproduced in the soap, collective participating for interpreting the text which offers a cultural authority to the audiences negotiating it, similar lived experience which shows some proportion among audience’s cultural circumstances, aural familiarity which creates excitement through expressing forbidden vocabulary and phrases according to formal Islamic culture, and closeness of the setting which is produced by camerawork. These 6 factors give female audiences distinctive opportunity of watching, interpreting and pleasure.

کلیدواژه‌ها [English]

  • Victoria
  • Soap Opera
  • Alternative Gendered Pattern
  • Female Lived Experience